Volumetric Divisors Explained for People Who Hate Formulas
Data this note rests on: One 40 × 30 × 20 cm carton becomes 4.80 kg, 4.00 kg or 3.43 kg depending on whether the divisor is 5000, 6000 or 7000, a spread of $12.33 at $9 per kg.
The three divisors, side by side
Three divisors, 5000, 6000 and 7000, describe the same carton as 4.80 kg, 4.00 kg and 3.43 kg, and the bill follows whichever one the line applies. Nothing about the box changes between those three numbers. Only the divisor does. That is the whole subject of this note, and it is worth seeing the three results next to each other before any formula appears.
| Divisor | Band name | Volumetric weight | Billed weight | Freight at $9/kg plus $12 | Extra over actual weight |
|---|---|---|---|---|---|
| 5000 | Strict express | 4.80 kg | 4.80 kg | $55.20 | $20.70 |
| 6000 | Common default | 4.00 kg | 4.00 kg | $48.00 | $13.50 |
| 7000 | Forgiving economy | 3.43 kg | 3.43 kg | $42.87 | $8.37 |
- Source:
- Site reference table of divisor bands checked 2026-W40, applied to the standard worked example: 40 × 30 × 20 cm, 2.5 kg actual, $9 per kg, $12 base fee.
- Sample:
- Worked example rather than a measured parcel set; no qualifying shipment sample yet behind these bands.
- Recorded:
- 2026-W40
- Known gap:
- The band names describe carrier conventions. No measured sample confirms which band any specific line applies to a specific parcel, so the divisor has to be read from the quote.
Two sentences follow from the table. The first is that a stricter divisor is not a surcharge; it is a different statement about how much space one kilogram is allowed to occupy. The second is that the spread between the outer bands on this one box is $12.33, which is larger than many single-item purchases in the entry pool, where the median record price is $31.76.
The extra column is the part that gets forgotten. Under a 5000 divisor this box pays $20.70 for weight it does not have, measured against the 2.5 kg that a scale would show. Under 7000 the same phantom weight costs $8.37. The difference between those two figures is what a divisor band is worth on a single parcel.
The variables
Five quantities decide the outcome, and only two of them are under the control of the buyer at the moment of packing. The list below names each one and states where it comes from.
- Length, width and height of the packed parcel, in centimetres. These are measured after packing, which means the packing choice has already fixed them. Some lines take each axis to the next whole centimetre; the example below needs no rounding because every axis is already a whole number.
- The divisor. A property of the line, not of the parcel, and it is stated in the quote rather than chosen by the sender.
- The actual weight on a scale, in kilograms. This is the number the buyer can see directly and the one that matters least when volume binds.
- The rate per kilogram. Applied to the billed weight, whichever of the two candidate weights is larger.
- The base fee. Charged once per parcel, which is why splitting a parcel to chase a better divisor is usually a losing trade.
A sixth variable sits outside the arithmetic but changes the answer: the packed dimensions rather than the item dimensions. A filled carton adds roughly two to four centimetres per axis according to the packing reference table, and that growth happens before the divisor is applied. The consequences of that growth are set out separately in /field-notes/packing-and-billed-weight/.
A divisor can be read as a density threshold. A divisor of 5000 means that one kilogram is allowed 5,000 cubic centimetres, which is 200 kg per cubic metre. A divisor of 7000 allows 7,000 cubic centimetres per kilogram, or about 143 kg per cubic metre. The lower the number, the denser a parcel has to be before the scale reading governs the bill.
The formula
There are two lines of arithmetic and one comparison. The first line produces the volumetric weight, the second produces the billed weight, and the third turns the billed weight into money.
- volumetric weight = length × width × height ÷ divisor. The volume is in cubic centimetres and the result is in kilograms.
- billed weight = max(actual weight, volumetric weight). The larger of the two numbers is the one that gets charged.
- freight = base fee + rate × billed weight.
The max in the second line is what makes the divisor harmless on a dense parcel and expensive on a bulky one. When the actual weight is larger, the divisor has no effect on the bill at all, and the comparison between the three bands collapses to a single number. The worked examples below use a box where the volumetric weight is larger than the actual weight in all three bands, so the divisor is visible in every result.
The volume used in the first line is fixed for the whole note: 40 × 30 × 20 cm is 24,000 cubic centimetres. Dividing that volume by 5,000, 6,000 and 7,000 produces the three weights quoted at the top, and the three worked examples below carry the arithmetic through to freight.
Worked example at 5000
The box measures 40 × 30 × 20 cm, so the volume is 24,000 cubic centimetres. Dividing by a strict express divisor of 5000 gives 24,000 ÷ 5000, which is 4.80 kg. The actual weight is 2.5 kg, and the larger of the two is 4.80 kg, so the volumetric figure governs the bill.
Freight is the base fee of $12.00 plus 4.80 kg at $9.00 per kilogram, which is $43.20. The total is $55.20. Measured against the scale reading, the parcel pays for 2.30 kg of weight that does not exist on the scale, and 2.30 × $9.00 is $20.70 of the bill.
- Volume: 40 × 30 × 20 = 24,000 cm³
- Volumetric weight: 24,000 ÷ 5000 = 4.80 kg
- Billed weight: max(2.5, 4.80) = 4.80 kg
- Freight: $12.00 + (4.80 × $9.00) = $55.20
- Extra over actual weight: (4.80 − 2.50) × $9.00 = $20.70
Worked example at 6000
The same box under the common default divisor of 6000 gives 24,000 ÷ 6000, which is 4.00 kg. That is still above the 2.5 kg actual weight, so the volumetric figure again governs, but it is now exactly four kilograms rather than four and four fifths.
Freight is $12.00 plus 4.00 kg at $9.00 per kilogram, which is $36.00, for a total of $48.00. The phantom weight falls to 1.50 kg and the extra charge falls to $13.50. Against the 5000 band, one band of divisor has moved the same box by $7.20 in the direction of the buyer.
- Volumetric weight: 24,000 ÷ 6000 = 4.00 kg
- Billed weight: max(2.5, 4.00) = 4.00 kg
- Freight: $12.00 + (4.00 × $9.00) = $48.00
- Extra over actual weight: (4.00 − 2.50) × $9.00 = $13.50
- Change against the 5000 band: $55.20 − $48.00 = $7.20
Worked example at 7000
Under the forgiving economy divisor of 7000 the same volume gives 24,000 ÷ 7000, which is 3.4286 kg and rounds to 3.43 kg. The actual weight is still 2.5 kg, so the volumetric figure still governs, but the gap between the two has narrowed to 0.93 kg.
Freight is $12.00 plus 3.43 kg at $9.00 per kilogram. The weight charge is $30.87, and the total is $42.87. The extra charge over the scale reading is $8.37. Against the 6000 band, the 7000 divisor removes $5.13 from the same box, and against the 5000 band it removes $12.33.
- Volumetric weight: 24,000 ÷ 7000 = 3.4286 kg, rounded to 3.43 kg
- Billed weight: max(2.5, 3.43) = 3.43 kg
- Freight: $12.00 + (3.43 × $9.00) = $42.87
- Extra over actual weight: (3.43 − 2.50) × $9.00 = $8.37
- Change against the 6000 band: $48.00 − $42.87 = $5.13
The 7000 example carries a rounding step that the other two do not, because 24,000 divided by 7000 does not terminate. The freight figure follows the rounded weight of 3.43 kg, and the same rounding convention is used in the quick table below so the two agree.
Where the estimate drifts
The arithmetic above is exact, and the parcel it describes is not. Four sources of drift move the estimate away from the bill, and each one is predictable in direction even when its size is not.
- Packing growth. A filled carton adds roughly two to four centimetres per axis, so the volume that reaches the divisor is larger than the volume of the goods. On the example box, two centimetres per axis turns 24,000 cm³ into 29,568 cm³ and the billed weight at a 6000 divisor from 4.00 kg into 4.93 kg.
- Axis rounding. Where a line takes each axis up to the next whole centimetre, a box measuring 40.2 cm is charged as 41 cm, and the effect compounds across three axes.
- The divisor itself. The band applied by a given line is read from the quote, not assumed, and a misread band moves the billed weight more than any packing decision on this page.
- The rate and base fee. Both are inputs rather than constants, and the base fee is charged per parcel, so it doubles whenever a parcel is split.
The largest of the four is usually the first. A packing choice that grows the box by two centimetres on each axis increases the billed weight by 0.93 kg at a 6000 divisor, which is $8.35 at the illustrative rate, and by 1.98 kg if the growth is four centimetres, which is $17.86. Those figures are arithmetic on the packing reference table rather than measurements, and they are worked through in /field-notes/packing-and-billed-weight/.
A divisor estimate that ignores packing growth is an estimate of a box that does not exist. Measure the parcel as it will be handed over, not as the goods arrived.
Quick table
The table below reduces the three worked examples to the numbers that get used in practice: the divisor, the volume it allows per kilogram, the resulting billed weight for the example box, the freight, and the movement against the common default of 6000.
| Divisor | Volume per kg | Density threshold | Billed weight | Freight | Movement against 6000 |
|---|---|---|---|---|---|
| 5000 | 5,000 cm³ per kg | 200 kg per m³ | 4.80 kg | $55.20 | +$7.20 more |
| 6000 | 6,000 cm³ per kg | About 167 kg per m³ | 4.00 kg | $48.00 | Baseline |
| 7000 | 7,000 cm³ per kg | About 143 kg per m³ | 3.43 kg | $42.87 | −$5.13 less |
- Source:
- Site reference divisor bands checked 2026-W40, applied to the standard worked example carton with a $9 per kg rate and a $12 base fee.
- Sample:
- Worked example and arithmetic only; no qualifying parcel sample yet for any of the three bands.
- Recorded:
- 2026-W40
- Known gap:
- The density thresholds are derived from the divisors themselves and are exact. The billed weights and freight figures apply to this one box only and do not transfer to a parcel of different dimensions.
The chargeable weight instrument at /instrument/chargeable-weight/ performs the same three calculations for any carton, and the numeric walkthrough of this identical box, without the divisor comparison, sits in /field-notes/chargeable-weight-worked-through/. The single number worth remembering is $12.33: the spread between the strictest and the most forgiving band on one ordinary box, before any packing decision has been made.